Patchwork (kırkyama) çalışmalarınız için kumaş seçimi çok önemlidir.  Uzun uğraşlardan sonra oluşturduğunuz çalışmanın yıkamadan sonra renklerin akıp gittiği görmek gerçekten hayal kırıklığı yaratacaktır.

Bu yüzden kullanacağınız bütün kumaşların çalışma planından önce ılık suya bastırtlarak çekmesi sağlanır ve renklerin akıp akrnadığı da kontrol edilmelidir.  Açık ve orta renkli kumaşlar çamaşır makinesinde ılık derecede yıkanabilir. Koyu renkliler ise renk akabileceği için ayrı yıkanmalıdır.

Kumaşlarınız yıkandıktan sonra seçtiğiniz kumaşların damar örgüsunun düz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Görülebilen yatay ve dikey damarların birbirine dik açıda olmalı önemlidir.  Dik açıda değitlerse, kumaş, köşegen boyunca çekerek düzeltebilirsiniz. Son olarak da kumaşlarınızı utüleyerek buruşuklukları düzeltebilir ve artık Patchwork çalışmanıza başlayabilirsiniz.

patcwork_2

Pamuklu Kumaşlar
Çeşitli kalınlıklarda yüzde yüz parnuklu kumaslardır. Sayısız desende ve düz renklerde sunulan pamuklular patchwork için çok idealdir. Apreli pamuklular ve renkli desenli pamukluların parlak yüzlen, sade bir patchwork çalışmasında güzel bir görüntü verirler. Dikkat etmeniz gereken sıcak yıkama sonunda parlaklıkları kaybolur.

Saten Kumaşlar
Bu kumaşlar parlak görüntü verdikleri ıçin “lekeli cam patchwork” tipi özel işlerde kullanılabilirler ve dramatik etki bırakırlar.

Polyester Kumaşlar
Patchwork’e uygun değildir.Sıkı dokunmuş polyester ipekliler kullanılabilir.

İpekli Kumaşlar
Çok farklı ağırlık, örgü, renk ve dokularda bulunabilirler. Sağlam, dayanıklı ipekliler patchwork işi için uygundur. ince örgülüler ise çok kaygan olabilir. Bazı ipekliler olağanüstü etki yaratmak için dokunur.

Metalik Kumaşlar
Sentetiktir kumaşlardır. Göz kamaştıran renk ve desenlerde piyasada bulunurlar. Geleneksel patchwork motifieri yani sıra gece ceketleri ve şaşalı çantalar gibi eşyaların yapımında kullanılabilirler.

Ağ ve seyrek dokunmuş Kumaşlar
Patchwork için uygun değillerdir. Diğer kurnaşların üzerine serilerek özel etkiler yaratabilirsiniz.
Farklı cinsleri karıştırınayın

Bazı ipek ve saten kumaşlar yıkanabilir cinstendir. Bazıları ise kuru temizleme işlemine tabi tutulmalıdır Bu tip kumaşlan satın alırken üreticisinden özelliklerini öğrenin. Ne olursa olsun iki tür kumaşı aynı eşya yapımında kullanmayın. Ya tamamen pamuklu, ya tamamen İpekli kullanın. Eğer pahalılığından veya yıkanma zorluğundan dolayı kaçınmakla birlikte ipek görüntüsü vermek istiyorsanız, polyesteriipek karışımı kumaşlar kullanın

Eğer yıkanması gerekmeyen bir eşya yapıyorsanız, her türlü kumaş, kullanabilirsiniz. Keten, yelken bezi ve kabarık, çapraz dokunmuş kumaşlar gibi kalın kumaşlar ile gevşek dokunmuş ince yünlüler başarılı bir patchwork çalışması için uygun değildir Kürklü ve deri kumaşlar, bir çocuk odası duvar panosu üzerinde gerçek hayvan görüntüsü verebilir. Egzotik ipekliler, satenler ve kadifeler ise çılgın bir patchwork motifine zenginlik kazandırır.

 

Önceki Yazı...

Sonraki Yazı...

Yorum Yaz

E-mail adresinizi kimse ile paylaşılmayacak. İşaretli yerler zorunludur. *