Patchwork modelini kararlaştırmanızdan sonra, ikinci önemli karar renk seçimidir. Dekorasyonlarda uyum sağlamak ya da tezat oluşturmak için kumaş seçimi çok önemlidir.. Bu seçiminiz patchwork çalışmanızın hakim rengini tayin edecektir.

Patcwork Renk SeçimiBazı renkler, özellikle benzer alt renklere sahipseler doğal olarak birbirleriyle uyum içindedir. Örneğin renk skalasında mavinin yeşile yakınlığı ve duruşu, erguvani morun sarıya olan yakınlığı ve duruşundan daha farklıdır. Yeşil mavi renkler sarı ve krem renklerle uyum içindedir. Aynı şekilde renk skalasında her ikisi de kırmızı renge doğru hareket ettiği için erguvani mor renkler, pembe karanfil renklerle çok iyi gider. Diğer bazı renkler canlı, çarpıcı bir etki yaratırlar ve birbirlerini farklı karşıtlarlar. Bu durum renk skalasında, özellikle yeşil ve kırmızı, erguvani mor ve sarı, portakal rengi ve mavi gibi tamamen birbirine zıt renkler için geçerlidir.

Renk skalasında birbirine yakın olan renkler dramatik çatışma etkisi yaratır. Örneğin kırmızı ve eflatun, mor ve firuze, yeşile kaçan mavi renkler, mavi, limoni, yeşil renkler bunlardandır. Renk planlamanıza sıfırdan başlıyorsanız, çok sayıda pamuklu kumaş sunan bir mağazaya gidin. Yan yana koyduğunuz zaman gözünüzü okşayan iki veya üç kumaş’ seçin. Uzaktan inceleyerek genel görünümü kontrol edin. Eğer herhangi bir renk, diğerleri tarafından öldürülüyorsa onu bırakıp başka bir rengi seçin. Aynı şekilde seçiminizde memnun kalıncaya kadar devam edin. Eğer sonuçtan memnun kaldınızsa uygulamaya geçebilirsiniz.

Renk skalası, kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor olmak üzere altı temel renkten oluşur. Her rengin kendi içinde sonsuz sayıda farklı ve değişik tonları olabilir.

Patcwork Renk Seçimi

Fotoğrafta gördüğünüz kumaşların hepsi yeşil renklidir. Fakat limoni yeşilden, koyu zeytin yeşiline kadar çok sayıda değişen gölge ve tonları açıkça seçebilirsiniz.

Açık ve koyu renkler
Bütün renkler koyudan açığa doğru sıralanır. Bir rengin koyuluğu ve açıklığı o rengin “değeri” olarak bilinir. Bloğunuzda farklı değerlere sahip kumaştan kullanın. Aksi takdirde bloğunuz yayan bir görüntü verir.

 

Canlı ve çarpıcı renkler
Kırmızı ve yeşil birbirini tamamlayan en kuvvetli renklerdir. Renklerin oranını değiştirerek yaratacağınız farkın oranını azaltıp çoğaltabilirsiniz.

Çatışan renkler
Bazı renkler dramatik olabilen uyuşmaz etki oluştururlar. Limoni yeşil ve koyu firuze doğal eş olmamalarına rağmen başka bir renk, örneğin şeftali-portakal rengiyle birbirinden ayrılarak başarılı biçimde birlikte kullanılabilir.

Patcwork Renk SeçimiUyumlu renkler
Pembe ve morumsu pembe, mavimsi gri (arduaz) renkte bir araya getirildiğinde büyük bir uyum yaratır. Buna benzer renkler bir yatak örtüsüne yumuşak bir sayfiye hissi verir.

Nötr renkler
Nötr renkler, renk skalasında saf renk karışımı olarak görülmeyen renklerdir. Siyah, beyaz, krem, kahverengi, bej, koyu gri, çamur yeşili vb… Çeşitli nötr renkler özellikle arka planda diğer renkleri ateşlemek için patchwork çalışmalarında etkili olarak kullanılırlar.

Save

Önceki Yazı...

Yorum Yaz

E-mail adresinizi kimse ile paylaşılmayacak. İşaretli yerler zorunludur. *